Sunday, 8 November 2015

PRÁVE MÁM RADA / CURRENTLY LOVING #1

Share this PostPin ThisEmail This
Zvyčajne čítam vždy jednu slovenskú a jednu anglickú knihu, no tento mesiac sa medzi knihami, ktoré práve čítam ocitla jedna anglická, jedna francúzska a v podstate aj jedna slovenská kniha.
Tou anglickou je kniha Deathless (Nesmrteľný) od americkej spisovateľky Catherynne M. Valente. Knihu som sa rozhodla prečítať najmä na základe odporúčaní blogerov a jej hodnotení na Goodreads. Príbeh je založený na ruskej ľudovej povesti o Márii Morevne a Cárovi Života, ktorý ju privádza z Petrohradu do svojho kráľovstva. Ide o úžasnú kombináciu reality (Rusko v prvej polovici 20. storočia) s množstvom rozprávkových postáv, prvkov a javov. Stále však ide skôr o román pre dospelých.
/
I usually read one Slovak and one English book at the same time, although this month, among the books I'm currently reading, there happened to be one English, one French and basically also one Slovak book.
The English one is Deathless by Catherynne M. Valente. I've decided to read this book on basis of recommendations by other bloggers and Goodreads ratings. The story is based on Russian folktale about Marya Morevna and the Tsar of Life, who takes her from Petersburg to his kingdom. It's an amazing combination of reality (Russia in the first half of the 20 century) with number of storybook characters, elements and features. Though it's still more of a book for adults than for children.


Francúzskou, a zároveň slovenskou knihou, ktorú práve čítam (dočítala som ju krátko pred dokončením tohto príspevku), je Malý princ z pera Antoina de Saint-Exupéryho. Známy príbeh o podstate lásky a priateľstva, som sa rozhodla čítať v pôvodnom, francúzskom znení najmä s cieľom osviežiť si svoju francúzštinu. Pri čítaní som si radšej než francúzskym slovníkom, pomáhala slovenským prekladom. Okrem opätovného čítania jedného z najkrajších diel svetovej literatúry, to bol takýmto spôsobom zároveň aj zaujímavý lingvistický zážitok :)
/
The French and the Slovak book I am currently reading (I've already finished it shortly before completing this post) is The Little Prince by Antoine de Saint-Exupéry. I decided to read this well-known story about the essence of love and friendship in the French original, since I wanted to refresh my French. While reading I rather used the Slovak translation then French dictionary. So besides reading one of the most beautiful books ever written once again, it's been an interesting linguistic experience too.

Na mojom stole sa práve nachádzajú dve veci, z ktorých mám radosť.
Tou prvou sú dva zarámované obrázky od americkej ilustrátorky menom Jessica von Braun (alias Solocosmo). Jej ilustrácie si môžete kúpiť prostredníctvom jej obchodu na Etsy: https://www.etsy.com/shop/solocosmo
Obrázky som si objednala ešte pred rokom, no až teraz sa mi dva z troch, konečne podarilo zarámovať (hoci ryšavka so psíkom v daždi bude možno časom potrebovať o niečo menší rám). Takže hoci ešte nevisia na stene, môžem sa z nich zatiaľ tešiť aspoň na stole :)
/
There are currently two things on my table cheering me up.
The first one is a pair of framed pictures by American illustrator Jessica von Braun (alias Solocosmo). You can buy her pictures at her shop on Etsy: https://www.etsy.com/shop/solocosmo
I ordered them a year ago, however, only now I eventually managed to frame two out of three (though the redhead with puppy in the rain would sooner or later probably need a bit smaller frame). So although they haven't been hung on my wall yet, I can enjoy them at least on my table :)


Nie je táto trucovitá dievčinka s bledou tváričkou, medenočervenými vláskami, mačkou na šatách a rozhádzanými, poletujúcimi knihami jednoducho čarovná?
/
Isn't this sullen little girl with pallid face, coppery-red hair, cat on her dress and scattered flying books simply cute?


Tou druhou vecou, ktorá mi na mojom stole robí radosť (a občas aj starosť, keďže s akvarelom viac-menej ešte stále iba začínam a skúšam jeho i svoje možnosti), je môj vlastný projekt akvarelových obrázkov s motívmi Paríža. Zatiaľ trocha tajomný, ale nechajte sa prekvapiť ;) Skôr či neskôr vám ho celý odhalím aj na tomto blogu ;)
/
The second thing on my table cheering me up (and which sometimes worries me too, since I am still more or less watercolour beginner and I am still trying and learning something new with each picture) is my own project of series of watercolour Paris themed pictures. Still a bit mysterious but wait for it! Soon or later I am going to unveil it for you on this blog ;)

Knižný blog Paperback Castles, dánskej blogerky Rikke Mollerovej, je mojim úplným favoritom medzi blogmi už dobrý rok. A to aj napriek tomu, že blog je celý v dánčine a ja nerozumiem ani slovo. Subtilné obrázky prekrásnych kníh ma zaujali až natoľko, že som si text začala prekladať prostredníctvom Google prekladača. A skutočne to stojí za tú námahu. Rikke je absolventkou magisterského štúdia komparatívnej literatúry. V súčasnosti pracuje ako komunitná manažérka na marketingovom oddelení najväčšieho dánskeho vydavateľstva Lindhardt a Ringhof. Okrem toho, že je zberateľkou kníh (v jej knižnici nájdete niekoľko nádherných vydaní románov Jane Austenovej, Louisy May Alcottovej, príbehy Alice v krajine zázrakov, a veľa veľa ďalších kníh, nádherných zvonku i zvnútra), je aj skúsenou recenzentkou, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje aj môj výber kníh. Rikke a jej recenzie (v angličtine!) nájdete aj na Goodreads: https://www.goodreads.com/cinderellla


The book blog Paperback Castles by Danish blogger Rikke Moller has been my all time blog favourite already for a year. And this is even though the blog is written in Danish and I don't understand a word. I was so impressed by the delicate pictures of wonderful books that I started to translate the text using Google Translator. And it is really worth the effort. Rikke holds a Master's Degree in Comparative Literature. Currently she works as Community Manager at the Marketing Department of the largest Danish publisher Lindhardt and Ringhof. Besides being a book collector (in her personal library you can find several beautiful editions of novels by Jane Austen, Louisa May Alcott, stories of Alice in Wonderland and many many other books beautiful on the inside and on the outside too) she is an experienced reviewer, influencing to the great extent also my own selection of books. You can find Rikke and her reviews (in English!) on Goodreads too: https://www.goodreads.com/cinderellla

Asi tomu nebudete veriť, ale táto svieža a hravá Brazílčanka menom Melina Souza, ktorá je autorkou blogu Serendipity (v preklade: vrodené šťastie, šťastie od Boha alebo byť narodený pod šťastnou hviezdou), má (aspoň podľa príspevkov a informácií v sekcii Často kladené otázky) skutočne 28 rokov. Hoci po portugalsky nerozumiem ani slovo, jej blog sa mi zapáčil hneď na prvý pohľad, vzhľadom na jazykovú bariéru, viac svojim vizuálnym obsahom, než tým písaným. Veselé, živé fotografie ma vždy potešia a občas si preložím aj sprievodný text. Mel sa na svojom blogu venuje najmä knihám, cestovaniu, móde, kráse a životnému štýlu, ale nájdete tam aj množstvo iných príspevkov. Melin blog som objavila len nedávno, no jej príspevky a novinky sledujem takmer každý deň, tak na jej blogu, ako aj cez Instagram, kde nájdete tiež množstvo nádherných, veselých obrázkov z jej života: https://instagram.com/melinwonderland/


Probably you wouldn't believe it but this fresh and playful young Brasilian called Melina Souza, author of the blog Serendipity, is (according to some of her blog posts and information in the FAQ section of her blog) really 28 years old. Though I don't speak a word in Portuguese, I started to like her blog the very moment I caught a glimpse of it, given the language barrier, more due to it's visual content than the written one. Cheerful and vivid photographs cheer me up each time I consult her blog and sometimes I even translate the text. On Mel's blog you can find posts mostly about books, travelling, fashion, beauty and lifestyle but you can find there many other themed posts as well. I've discovered Mel's blog only recently but I follow her posts and updates almost every day on her blog or via Instagram where you can also find many wonderful and cheery pictures from her life: https://instagram.com/melinwonderland/

Na autorke nemeckého módneho a cestovateľského blogu Bekleidet, Jane Wind sa mi najviac páči jej osobitý štýl. Sama však tvrdí, že by bola škoda, ak by sa obmedzila len na jeden štýl a svoje oblečenie rada mení podľa nálady. A práve to máme spoločné. Jana je krásna, vysoká, štíhla mladá žena s vynikajúcim vkusom, ktorá vyzerá úžasne vo všetkom čo si oblečie a nech si zvolí akýkoľvek štýl. Popri nemeckom texte nájdete v príspevkoch aj krátky anglický preklad.What I like about Jana Wind, the author of the German fashion and travel blog Bekleidet the most, is her peculiar style. She states, however, that it would be a pity to confine herself to only one style and she likes to change her clothes with her mood. And this is exactly what we have in common. Jana is beautiful, tall, slender young woman with great taste, looking amazing in everything she decides to wear no matter what style she decides to pick. Besides German text you can find short English translation of each post there as well.

Ďalší nemecký blog, ktorého autorkou je 21-ročná Valerie z Berlína. Táto milá a sympatická mladá žena sa na svojom blogu venuje móde, kráse, životnému štýlu a cestovaniu. Okrem štýlových outfitov na jej blogu nájdete aj recepty na lákavo vyzerajúce vegánske jedlá a nápoje, inšpiratívne nápady na trávenie voľného času, ako aj praktické rady blogerom so zoznamami nápadov na témy príspevkov a ešte oveľa oveľa viac. Ak náhodou nehovoríte po nemecky, nevadí. Blog je totiž uverejňovaný v nemčine aj v angličtine. Vrelo odporúčam: http://simple-et-chic.de/


Another German blog the author of which is 21 years old Valerie from Berlin. This nice and sympathetic young woman posts about fashion, beauty, lifestyle and traveling. Besides trendy outfits you can find on her blog also recipes for preparation of deliciously looking vegan dishes and beverages, inspiring ideas for spending your free time, as well as experienced blogger advices with lists of blog post ideas and even much much more. Don't worry if you don't speak German. The blog is written in German as well as in English. I highly recommend: http://simple-et-chic.de/Skvelá hudba, ktorú nebudete počuť v každom rádiu.
/
Excellent music you won't hear playing on every radio.

Twenty One Pilots - Holding On To You

O americkej kapele Twenty One Pilots som sa dozvedela prostredníctvom bratranca, konkrétne, počas cesty autom z Bratislavy domov, do Michaloviec, keď nám piesne tejto kapely spríjemnili aspoň časť cesty naprieč republikou. A kapela ma hneď oslovila svojim vynikajúcim zvukom. Ako som sa ešte od bratranca vtedy dozvedela, kapela Twenty One Pilots nemá 21 členov :D V podstate ju tvoria iba dvaja členovia: spevák, textár a hudobník Tyler Joseph a bubeník Josh Dun. Hudobný štýl kapely je alternatívny hip hop, rap a electropop.
Na ochutnávku ponúkam nižšie ich pieseň Holding On To You. Výborné sú však aj ich ďalšie piesne. Medzi moje najobľúbenejšie patria najmä: Fairly Local, Addict with a Pen, či Clear. Špecialitkou je ich remix piesne Time to Say Goodbye, v pôvodnom podaní Andreu Bocelliho a Sarah Brightman. Do mojej zbierky rôznych verzií piesne Time to Say Goodbye (Con Te Partiro od Andreu Bocelliho, spoločného duetu so Sarah Brightman a jej sólovej verzie) tak pribudla aj rapová verzia od Twenty One Pilots :) Palec hore!
/
I learned about the American group Twenty One Pilots from my cousin while driving home from our capital Bratislava, when we enjoyed their songs for at least some part of our five hours journey to the other end of the Slovak Republic. And the band captured my attention by it's great sound. As I came to know then from my cousin too, Twenty One Pilots doesn't have 21 members :D It actually consists only of two: vocalist, songwriter and musician Tyler Joseph and drummer Josh Dun. Their genre is alternative hip hop, rap and electropop.
To taste a bit of their music you can find their song Holding On To You below. Excellent are also their other songs. To my favourite also belong: Fairly Local, Addict with a Pen or Clear. Very special is their remix of the song Time to Say Goodbye originally by Andrea Bocelli and Sarah Brightman. Now my collection of different versions of the song Time to Say Goodbye (Con Te Partiro by Andrea Bocelli, his duet with Sarah Brightman and her solo version) got supplemented by rap version by Twenty One Pilots :) Thumbs up!Ane Brun - Directions

Prv než som si pozrela videoklip k piesni Directions od Ane Brun a než som si o nej niečo zistila, za jej hlasom som si predstavovala útlu, mladú, začínajúcu, no veľmi talentovanú speváčku. Pôvodom Nórka, skladateľka, gitaristka a speváčka Ane Brun, má však už čo-to za sebou. Jej hudobným štýlom je folk, pop a art pop. Pieseň Directions spája špecifický hlas Ane Brun so sugestívnou hudbou do úžasného hudobného zážitku.
/
Before I managed to watch the video of the song Directions by Ane Brun and before I managed to look some information about her up, behind her voice I've imagined a tiny, young, beginning but very talented singer. However, the songwriter, guitarist and singer Ane Brun, originating from Norway, has already experienced something in her musical career. Her music genre is folk, pop and art pop. The song Directions joins specific voice of Ane Brun with compelling music into an amazing musical experience. Purity Ring - Begin Again

A tu je niečo pre tých z vás, ktorí máte radi elektronickú hudbu. A ak ste jej skutočnými milovníkmi, tak vám skupinu Purity Ring, ktorá bola pre mňa samú donedávna úplne neznáma, nemusím vôbec predstavovať. Pre všetkých ostatných, aspoň základné info. Kanadské duo Purity Ring tvorí speváčka Megan James a hudobník Corin Roddick. V roku 2015 vydali svoj v poradí druhý album Another Eternity, z ktorého ma oslovili hneď štyri piesne. Ako prvú, som v rádiu počula skladbu Heartsigh a až potom som objavila pieseň Begin Again, ktorú vám aj ponúkam do pozornosti nižšie. Mojimi ďalšími obľúbenými piesňami z ich najnovšieho albumu sú: Repetition a Flood on the Floor.
/
And here comes something for those of you who like the electronic music. If you are true electro-enthusiasts then there is probably no need to introduce the group Purity Ring, which I was myself not even aware of until recently, to you at all. To all the rest of you here comes at leas some basic info. The Canadian duo Purity Ring consists of  lead vocalist Megan James and instrumentalist Corin Roddick. In 2015 they released their second album Another Eternity, from which straight four songs caught my attention. First, I've heard on the radio the song Heartsigh and even then I've discovered the song Begin Again, which you can enjoy below. My other favourite songs from their latest album are: Repetition and Flood on the Floor.


Keď som jedno ráno v práci otvorila webový prehliadač a na domovskej stránke môjho zamestnávateľa som zazrela fotografiu fantastického kníhkupectva, plného kníh a názov Amazon Books uprostred, zostala som ohúrená.
Pôsobivý výber kníh, ktoré Amazon, ako najväčšie internetové kníhkupectvo na svete ponúka na svojich stránkach, je jedna vec. Nikdy pre mňa nebolo jednoduchšie a lacnejšie zohnať zahraničnú literatúru, ktorú by som chcela čítať a mať vo svojej knižnici. Druhá vec však je držať vytúženú knihu, ktorú som doposiaľ videla iba na obrázku, reálne v rukách, môcť sa dotknúť jej obalu, prezrieť si ju alebo si dokonca aj privoňať ;) bez toho, aby som si ju najprv musela kúpiť cez internet. A presne takúto úžasnú možnosť majú teraz milovníci kníh v univerzitnej dedine amerického mesta Seattle, ktoré je sídlom centrály spoločnosti Amazon. Kníhkupectvo ponúka len to najlepšie, čo sa momentálne nachádza na knižnom trhu. Knihy do jeho ponuky sú totiž vyberané na základe hodnotení zákazníkov na internetových stránkach Amazonu, predobjednávok, predajnosti, obľúbenosti na najväčšej knižnej sociálnej sieti Goodreads a posudku samotných kurátorov ponuky. Ako môžete vidieť aj na obrázku nižšie, knihy sú v policiach uložené tak, že zákazníkovi neponúkajú pohľad len na chrbát, ale priamo na prednú stranu knihy. Každý titul navyše dopĺňa aj tabuľka s vybranou recenziou zákazníka zo stránky Amazon.com. A čo je ešte fantastickejšie, ceny v kamennom kníhkupectve sú identické s cenami na internete!
Okrem kníh nájdu zákazníci v kníhkupectve aj vlastné produkty spoločnosti Amazon:  Kindle, Echo, Fire TV a Fire Tablet, ktoré si môžu priamo vyskúšať a prípadné otázky im zodpovedajú odborníci na Amazon zariadenia.
Amazon Books sa okamžite zaradilo na zoznam svetových kníhkupectiev, ktoré by som raz určite chcela navštíviť. Keďže sa však Seattle nachádza od Slovenska pomerne ďaleko, myslím, že by bolo fantastické, ak by sa rovnaké Amazon kamenné kníhkupectvo otvorilo aj v niektorej z európskych metropol. Aké má plány Jeff Bezos, netuším a nejde ani o náznak žiadnej internej informácie, ale o jednu z vecí, po ktorej práve túžim ja, a so mnou pravdepodobne aj stovky ďalších knihomoľov.
Viac o novootvorenom Amazon Books kamennom kníhkupectve sa dozviete tu. Tlačová správa v linku, je zároveň zdrojom informácií v tomto príspevku.


One morning, when I came to work, opened the internet browser, the internal homepage of my employer displayed on my screen and I saw a picture of a fantastic bookshop full of books with title Amazon Books in the middle, I was stunned.
Impressive selection of books offered by Amazon, as the world's biggest internet bookshop, on its websites, is one thing. It has never been easier and cheaper for me to get a foreign literature I'd like to read and keep in my library. Other thing, however, is to hold a desired book, I've only seen on a picture so far, in ones own hands, being able to touch its cover, flip through it or even smell it ;) without being required to purchase it on the internet first. And this is exactly the possibility that's been given by Amazon to the booklovers in Seattle’s University Village. You can read more about the Amazon Books bookshop here.
Amazon Books got straight to my list of world bookshops I'd like to visit once for sure. However, since Seattle is pretty far from Slovakia, I think that it would be fantastic if one such Amazon physical bookshop could be opened in one of the European capitals too. I don't know the plans of Jeff Bezos and there's not even a hint of an internal information. It is however one of the things I'm currently craving, and with me probably hundreds of other bibliophiles.

No comments:

Post a Comment