Sunday, 23 April 2017

KNIŽNÝ ÚLOVOK / BOOK HAUL: 04/2017

Share this PostPin ThisEmail This

Na knihy v mojom aprílovom knižnom úlovku som sa tešila už od marca, kedy som si nekúpila žiadnu knihu. Aj preto mi v apríli prišla celá krabica, plná zaujímavých kníh :) Knihy som rozdelila podľa žánrových okruhov:

English
I've been looking forward to the books from my April book haul since the beginning of March when I didn't buy any book. And this is also why in April I got myself a box full of interesting books :) I divided them according to genres:

  • Politológia / Political Science
  • Fikcia / Fiction
  • Zo skutočného života / Non-fiction


Politológia / Political Science

Cécile Alduy je profesorkou francúzskej literatúry na Stanfordovej univerzite v Kalifornii a výskumnou pracovníčkou Centra pre politický výskum (CEVIPOF) Sciences Po v Paríži. Je autorkou knihy Ce qu'ils disent vraiment : Les politiques pris au mot (Čo skutočne hovoria: Politici chytení za slovo). V knihe ponúka hĺbkovú analýzu štruktúry diskurzu i jeho premien v čase, analyzuje slovník kandidátov francúzskych prezidentských volieb, i súvislosti, v ktorých dané slová používajú najčastejšie. Viac o knihe a výskume sa môžete dozvedieť vo francúzskom videu nižšie.

English
Cécile Alduy is Profesor of French literature at Stanford University in California and Research Associate at Centre for Policy Research of Sciences Po in Paris. She is author of Ce qu'ils disent vraiment : Les politiques pris au mot (What do they really say: Politicians Taken at the Word). In the book she offers an in-depth analysis of discursive structure as well as its changes in time, she analyses vocabulary of the French presidential candidates and context in which they use to use concrete words most frequently. You can learn more about the book and research from the French video below.
Cécile Alduy bola hosťom aj v inej relácii, kde bol hosťom aj Gérard Courtois, šéfredaktor denníka Le Monde a autor knihy Parties de campagne : La saga des élections présidentielles. V knihe mapuje deväť prezidentských kampaní, od zvolenia Charlesa de Gaulla, až po voľbu Françoisa Hollanda.

English
Cécile Alduy was also a guest of some other program together with Gérard Courtois, Editor in Chief of the French daily Le Monde and author of the book Parties de campagne : La saga des élections présidentielles. In the book he follows nine presidential campaigns, from election of Charles de Gaulle to François Hollande.Fikcia / Fiction

Nasledujú knihy, ktoré som chcela už dávno čítať.
Prvou z nich, je kniha All the Light We Cannot See od Anthonyho Doerra (kniha vyšla aj v slovenčine, pod názvom Svetlo, ktoré nevidíme). Dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny, okrem Paríža, aj v očarujúcom bretónskom meste Saint-Malo, ktoré je vyobrazené aj na obale knihy.

English
Follow books I've been looking forward to read for so long.
The first one is All the Light We Cannot See by Anthony Doerr. The story takes place during the World War II, besides Paris, also in an enchanting Breton town of Saint-Malo, also pictured on the cover of the book.Kniha The Unseen World od Liz Moorovej ma v prvom rade oslovila svojim obsahom. Hlavnou postavou románu je 12-ročná Ada Sibelusová, ktorú vychováva jej otec David, brilantný profesor informačných technológií na univerzite v Bostone. Ada vyrastá v podnetnom prostredí najuznávanejších akademikov, šťastná, až kým jej otec nezačne strácať pamäť. Diagnostikujú mu Alzheimerovu chorobu a Ade zanechá disketu, ktorá jej odhalí otcov život, o ktorom nikdy nehovoril. Skutočnosť, že ide o knihu, ktorá si naozaj zaslúži moju pozornosť, mi potvrdili aj vynikajúce recenzie blogerov a youtuberov.

English
First of all, The Unseen World by Liz Moor caught my attention by its synopsis. The book features 12-year old Ada Sibelus brought up by her father David, a briliant Professor of computer science at the university of Boston. Ada grows up in a stimulating environment surrounded by renowned academics, content until her father's memory starts to fail and he is diagnosed with Alzheimer's disease. Leaving his daughter a floppy disc, Ada starts to unveil his father's life he never spoke about. The fact that this book really deserves my attention was confirmed by excellent reviews by many bloggers and Youtubers.Stále veľmi aktuálnou je moderná klasika 1984 od Georgea Orwella, o totalitnom režime, v ktorom jedna politická strana cenzuruje realitu a kontroluje životy občanov.

English
Still highly relevant in today's world is the modern classic 1984 by George Orwell, about a totalitarian regime where one political party censors reality and controls lives of its citizens.Zo skutočného života / Non-fiction

Po prečítaní knihy The Morning They Came for Us od vojnovej reportérky Janine Di Giovanni, z prvých rokov vojny v Sýrii, pred príchodom takzvaného Islamského štátu, som sa rozhodla posunúť ďalej a prečítať si knihu The Raqqa Diaries: Escape from 'Islamic State'. Autorom je 24-ročný Sýrčan, vystupujúci pod pseudonymom Samer, ktorý prežil hrôzy počas okupácie mesta Raqqa, takzvaným Islamským štátom, a rozhodol sa o nich podať svedectvo a to aj napriek hrozbe trestu smrti. Okrem nesmierneho prínosu samotného svedectva a odvahy autora, je prínosom aj forma, ktorou je kniha spracovaná. Príbeh je doplnený ilustráciami v štýle urban art, ktoré robia knihu prístupnejšou a adresnejšou pre súčasnú spoločnosť. Stručný prehľad jej vizuálneho obsahu, si môžete pozrieť na konci môjho Book Haul videa vyššie.

English
After reading The Morning They Came for Us by a war reporter Janine Di Giovanni, from the first years of the war in Syria before arrival of the so called Islamic State, I've decided to move on and read The Raqqa Diaries: Escape from 'Islamic State'. The author of the book is a 24-year-old Syrian with pseudonym Samer, who survived horrors during occupation of Raqqa by the so called Islamic State and decided to testify even under the threat of death penalty. Besides the enormous contribution of the testimony and courage of the author, the asset of the book lies also in the form it was put together. The story is accompanied by urban art illustrations, which makes it even more accessible and designed for contemporary society. You can find a quick overview of the visual part of the book at the end of my Book Haul video on the top of this post.


No comments:

Post a Comment